Miejsce chrztu Jezusa – Bethany beyond the Jordan

Betania za Jordanem (Baptism Side Bethany Beyond the Jordan) to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Jordanii. To właśnie tu miał działać św. Jan Chrzciciel i udzielać chrztu podróżnym. I właśnie tu przybył Jezus by dać się ochrzcić. Miejsce to znane jest od końca XIX wieku, lecz dopiero po traktacie pokojowym w 1994 r. między Izraelem i Jordanią, pozwolono na prace wykopaliskowe. 

Teren wykopalisk Betanii można zwiedzać: IV-X 8:30-18:00, XI-III 8:30-16:00

Bilet wstępu: 12 JOD (możliwość wcześniejszego zakupienia tańszego biletu podczas kupowania Jordan Pass – wtedy koszt 8 JOD bez względu na opcję biletu).

W cenie biletu znajduje się transport busem do miejsca chrztu Jezusa (ze względów bezpieczeństwa nie wpuszcza się tutaj samotnych turystów). Bus odjeżdża co pół godziny, jeśli chodzi o powrót to nie jest to uregulowane i długo czekaliśmy aż po nas przyjedzie.

Przygotujcie się na ogromną ilość much zarówno przy Visitors Centre jak i w autobusie!

Na terenie wykopalisk odkryto pozostałości ponad 20 chrześcijańskich miejsc, w tym kilku kościołów, sal modlitwy, basenów chrzcielnych i wyrafinowanego systemu recyrkulacji wody. Pochodzą one z okresu rzymskiego i bizantyjskiego.

Samo miejsce chrztu Jezusa nie znajduje się przy głównym nurcie rzeki Jordan, a w jej odgałęzieniu po stronie Jordańskiej. Obecnie woda w tym miejscu nie płynie, a koryto rzeki jest odcięte od Jordanu.

Pielgrzymi mają możliwość odnowienia obietnic chrztu w rzece Jordan (warto wspomnieć, że jest ona dość zanieczyszczona) po obu stronach – Jordańskiej i Izraelaskiej. My po tej pierwszej możemy to zrobić za 20 JOD. Z naszej wycieczki nikt się na to nie decyduje. Po drugiej stronie rzeki natomiast duża grupa pielgrzymów odnawia chrzty.

„I stało się w owe dni, że przyszedł Jezus z Nazaretu Galilejskiego i został ochrzczony przez Jana w Jordanie.” (Mar 1,9)