Madaba i góra Nebo

Madaba – mozaikowy zawrót głów, czyli spójrzcie w dół!

Początkowo chcieliśmy osobiście opisać widziane mozaiki, ale sami kierowaliśmy się przy zwiedzaniu tym co znaleźliśmy na jednym z blogów podróżnyczych, do którego Was odsyłamy. U nas możecie zobaczyć zdjęcia i krótkie opisy, ale zainteresowanym polecam wpis Moniki.

Kościół Mapy, cerkiew św. Jerzego

* IKONOKLAZM, in. obrazoburstwo – ruch szerzący się w łonie chrześcijaństwa w VIII–IX wieku sprzeciwiający się kultowi obrazów i wizerunków. Więcej

Godziny otwarcia: IV-X pn-czw i sb 8:00-18:00, nd 10:30-18:00 | XI-III pn-czw i sb 8:00-1700, nd 10:30-17:00 | pt cały rok 9:30-17:00
Bilet wstępu: 1 JOD

Chcieliśmy zacząć zwiedzanie od Kościoła Mapy, czyli cerkwi św. Jerzego, ale przyszliśmy za wcześnie – dziewczynki z pobliskiej szkoły miały poranne nabożeństwo. Dzięki temu mogliśmy zauważyć, że w trakcie niego mozaika jest przykrywana dywanami, a po nim odkrywana by mogli ujrzeć ją turyści. Całość mapy Ziemi Świętej ułożona została ponoć z dwóch milionów kawałków (pierwotny wymiar 21 m x 7 m). Obecnie możemy oglądać tylko jej niewielki fragment. W odróżnieniu od współczesnych map, jest ona zorientowana na wschód. Dlaczego ta mozaika jest taka ważna? Gdyż jest najstarszą zachowaną mapą tego obszaru, która powstała między 542 r.n.e. a 570 r.n.e. Mozaika przedstawia jedynie miasta, nie zobaczymy na niej postaci ludzkich – islam tego zabrania.
Co na niej zobaczymy?
– otoczoną murami Jerozolimę z kolumnową ulicą przecinającą miasto oraz kopułą ogromnego Sanktuarium ZMartwywstania w miejscu Grobu Bożego;
– Morze Martwe i wpadającą do niego rzekę Jordan;
– miejsce chrztu Jezusa nad rzeką Jordan;
– napisane alfabetem greckim nazwy miast;
– zwierzęta, choć część z nich została zniszczona w okresie ikonoklazmu (tygrys ścigający gazelę; ryby w rzece Jordan).

 

Park Archeologiczny II, Burnt Place

Godziny otwarcia: V-IX sb-czw 8:00-17:30, X-IV do 16:00
Bilet wstępu: 3 JOD, bezpłatnie z Jordan Pass

Kościół św. Męczenników (Kościół al-Khadir)

Kościół Apostołów

Godziny otwarcia: IV-IX sb-czw 8:00-17:00, X-IV 9:00-16:00
Bilet wstępu: 3 JOD, bezpłatnie z Jordan Pass
Po prawej od wejścia możecie znaleźć symbol swastyki – znak szczęścia i powodzenia.

Muzeum Madaby

Godziny otwarcia: V-IX sb-czw 8:00-19:00, X-IV do 17:00
Bilet wstępu: 3 JOD, bezpłatnie z Jordan Pass

W jednym z pomieszczeń (nie przeoczcie go – po lewej od wejścia) można zobaczyć mozaikę przedstawiającą nagiego mężczyznę i kobietę (Adam i Ewa?).

Kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela

Godziny otwarcia: V-IX 9:00-19:00, X-IV 9:00-17:00
Bilet wstępu: 1 JOD

Do budowy tego kościoła użyty elementów antycznych, m.in. kolumn korynckich. W kościele można zobaczyć starożytną studnię i zaczerpnąć z niej wody oraz wejść na dzwonnicę.

Góra Nebo

Z Madaby udając się w kierunku Morza Martwego warto zajechać na górę Nebo.Góra Nebo to obecnie teren prywatny, którym opiekują się franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej.

Godziny otwarcia: V-IX 8:00-18:00, X-IV 8:00-16:00. Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem!
Bilet wstępu: nie jest objęty kartą JORDAN PASS, bilet kosztuje 2 JD

Na górze Nebo znajdują się:
1. Sanktuarium Mojżesza – już na początku chrześcijaństwa na górze Nebo powstało sanktuarium poświęcone biblijnemu Mojżeszowi. W tym miejscu Bóg objawił Mojżeszowi Ziemię Obiecaną. Wykopaliska pokazały, że sanktuarium powstało w IV wieku. Dzięki pozostałym na mozaikach inskrypcjom znamy imiona artystów, którzy w VI w. ozdobili podłogi świątyni – Soelos, Kaiomos i Elias. W tym samym wieku kościół rozbudowano. Powstała nowa trójnawowa bazylika, dobudowano kaplicę Theotokos, poświęconą Matce Bożej oraz narteks z mozaikową posadzką. Obecnie stara bazylika i zachowane mozaiki obudowane są nowoczesnym kościołem.
2. Park archeologiczny starego zespołu klasztornego.
3. Wężowy krzyż z brązu autorstwa włoskiego artysty. Jest on odwołaniem do dwóch wydarzeń biblijnych: wywyższenia przez Mojżesza węża miedzianego oraz wywyższenia na krzyżu Syna Człowieczego.
4. Monolit Jubileuszowego Roku 2000 – postawiony z okazji papieskiej wizyty oraz oliwkowe drzewko, zasadzone przez papieża Jana Pawła II.
5. Głaz z napisem w językach arabskim i angielskim – znajdujący się przy wejściu na teren franciszkańskiej posesji.
6. Wielki okrągły kamienny głaz stanowiący fragment dawnych drzwi prowadzących do kościoła na Górze Nebo.

Niestety my nie mieliśmy szczęścia i widoczność tego dnia nie była najlepsza, żeby podziwiać widoki z góry Nebo.