Umm Ar-Rasas

Umm Ar-Rasas to kolejne z miejsc znajdujących się na liście UNESCO (od 2004 r.). Znajdują się tu pozostałości rzymskiego obozu oraz miasta z licznymi kościołami z okresu bizantyjskiego (prawdopodobnie pierwszej siedziby chrześcijańskiej w Jordanii).

Godziny otwarcia: codziennie 8:00-16:00,

Cena biletu: 2 JOD, bezpłatne z Jordan Pass

Biblia nazywa to miejsce Mefaat (Kastron Mefa’a). Pod ogromnym blaszanym dachem znajduje się najlepiej zachowana mozaika w dawnym kościele św. Szczepana. Uważa się, że powstała ona w VII w. n.e.  Odnaleźć można tu reprezentację najważniejszych miast regionu: Filadelfii (Amman), Madaby, Charac Moaba (Karak), Jerozolimy, Cezarei, Gazy i innych. 

Ciekawym momentem naszego pobytu w ruinach było spotkanie częściowo polskiej ekipy filmowej, która we współpracy z polskim misjonarzem nagrywała materiał o chrześcijańskich miejscach w Jordanii. Poprosili Jarka o powiedzenie kilku słów do kamery 🙂

 

W niewielkiej odległości od ruin wznosi się majestatyczna 15-metrowa wieża, stanowiąca integralną część sąsiadującego z nią w starożytności klasztoru. Na jej szczycie znajduje się niewielka cela, w której według archeologów miał mieszkać mnich eremita.