Amman

Amman – stolica Jordanii, mające 4 007 526 mieszkańców zgodnie ze spisem z 2016 r., co daje gęstość zaludnienia 2,380/km2 (2 367 000 ludności w danych z roku 2010), w tym spora liczba uchodźców palestyńskich. Co oznacza że mieszka tu ponad połowa ludności całego państwa! Ogromna metropolia. Kolos. Poruszanie się po tym mieście, szczególnie samochodem, potrafi zestresować niejedną osobę. Amman to ogromne osiedla mieszkaniowe, poprzecinane drogami szybkiego ruchu, po których każdego dnia pędzą tysiące samochodów. Widać budujące się drapacze chmur ponad starszą częścią miasta, ukrytą u stóp góry, na której znajduje się cytadela. Jest to tzn. Downtown.

Teatr antyczny (Roman Odeon Theater)

Godziny otwarcia: IV-IX sb-czw 8:00-20:00 | X-III sb-czw 8:00-16:00
Bilet: 2 JOD, bezpłatnie z Jordan Pass

Teatr powstał za czasów Antoniusa Piusa w latach 138-161 lub niewiele później za czasów Marka Aureliusza. W latach 50-ubiegłego wieku powstał on poddany rekonstrukcji i jej efekt możemy dzisiaj podziwiać. Mogło w nim zasiadać 6 tys. widzów. W bocznych częściach teatru znajdują się dwa muzea: po jednej stronie Muzeum Folkloru Jordańskiego, po drugiej Muzeum Tradycji Ludowych.

Niedaleko, przy ulicy Quraysh znajduje się Nimfeum (niestety podczas naszego pobytu zamknięte).

Tak wygląda dłoń Herkulesa na zdjęciach | źródło: https://www.thevintagenews.com/2019/02/16/hand-of-hercules/

Cytadela (znajdująca się na wzgórzu Jabal al-Qal’a) 

Godziny otwarcia: IV-IX sb-czw 8:00-19:00, X-III 8:00-16:00, pt cały rok 10:00-16:00

Bilet: 3 JOD, bezpłatnie z Jordan Pass

Ruiny twierdzy górujące nad miastem, z których jest widok na całe miasto. Ma się wrażenie, że Amman sięga po horyzont. Na wzgórzu znajdują się ruiny kościoła bizantyńskiego, pałacu Umajjadów oraz świątyni Herkulesa. Ta wybudowana została za czasów panowania Marka Aureliusza, miała 30 m długości i 24 m szerokości. Wejście zwrócone na wschód otoczone było masywnymi kolumnami o wysokości 10 m. Świątynia prawdopodobnie zawaliła się w wyniku trzęsienia ziemi. Obok świątyni znajdowała się statua mająca ok. 12 m, prawdopodobnie przedstawiająca Herkulesa. Do dziś zachowały się zgięte palce i łokieć, reszta zniknęła bez śladu. Chyba naooglądaliśmy się zbyt wielu zdjęć je przedstawiające i perspektywa ma znaczenie. Nie dajcie się zwieść, że są ogromne, my się nieprzyjemnie rozczarowaliśmy. Na wzgórzu znajduje się także Muzeum Archeologiczne, z naprawdę ciekawym zbiorem, m.in. postaciami Ain Ghazal (więcej o nich przy Muzeum Jordańskim).

 

 

 

Muzeum Jordańskie  – Jordan Archeological Museum

Godziny otwarcia: sb-pon, śr-czw 9:00-16:00, pt 14:00-17:00

Bilet: 5 JOD

Ogromny nowoczesny budynek z niewielkim zbiorem muzealnym. Lecz nie znaczy to że nie wartym uwagi! Wręcz przeciwnie. Znajdują się tutaj Ain Ghazal*, rzeźby przedstawiające całopostaciowe sylwetki ludzkie (datowane na 7200 BC – 6500 BC) oraz zwoje z Qumran, czyli papirusy odnalezione na zachodnim brzegu Morza Martwego  na terenach palestyńskich pod okupacją izraelską związane z sektą esseńczyków oczekujących przyjścia Mesjasza. Są one uważane za kontrowersyjne dla chrześcijan, zainteresowanych tematem odsyłamy do drobiazgowo opisującej sytuację odnalezienia i tłumaczenia rękopisów książki – “Zwoje znad Morza Martwego” Michael Baigent oraz wikipedii. Oprócz rękopisów na papirusie znajduje się tu fragment zwoju miedzianego, który zawiera spis zgromadzonych skarbów z podanymi miejscami gdzie zostały ukryte.

* Posągi Ain Ghazal – rzeźby utworzone z tynku wapiennego i trzciny datowane na okres Pre-neolitu C (czyli 10000-6500 BC) zostały odnalezione w Jordanii w miejscowości Ain Ghazal. W dwóch podziemnych skrytkach, utworzonych w odstępach około 200 lat, odkryto w sumie 15 posągów i 15 popiersi. Niektóre popiersia posiadają dwie głowy. Dużo wysiłku włożono w dokładne modelowanie głów o szeroko otwartych oczach i obrysowaniu ich bitumem. Tynk wapienny powstaje przez ogrzewanie wapienia do temperatur między 600 a 900 stopni Celsjusza. Wapno następnie łączono z wodą, aby uzyskać masę, które następnie się modelowało. Głowy, tułowia i nogi formowano z oddzielnych wiązek trzciny, które następnie dopasowywano i przykrywano gipsem. 

Meczet Abu Darweesh

Meczet o biało-czarnej fasadzie, zbudowany w 1961 roku dla mniejszości Czerkiesów (grupa etniczna z północno-zachodniego Kaukazu (Czerkiesja)).

Meczet króla Abdullaha – Masjid King Abdullah – Błękitny Meczet

wejście przez sklep-galerię z pamiątkami od ul. Suliman Al-Nabulusi
Godziny otwarcia: sb-czw 8:00-11:00, 12:30-14:00
Bilet: 2 JOD

Kobiety obowiązkowo ubrane w długą szatę zakrywającą kostki i z chustą na włosach. Można wypożyczyć oba na miejscu.

Budowla wyróżnia się wśród budynków wielką błękitną kopułą o średnicy 35 metrów. Sala modlitw może pomieścić aż 7 tys. wiernych. Meczet powstał w latach 80. XX wieku z fundacji króla Husajna (zbudowany ku pamięci jego królewskiego dziadka).

Warto zwrócić uwagę po wyjściu z meczetu iż po drugiej stronie ulicy znajduje się główny kościół chrześcijański patriarchatu Koptów egipskich. 

 

Rainbow Street, powszechnie używana nazwa ulicy Abu Bakr As-Siddiq

Poza starym centrum Ammanu, pnąc się pod górę można dotrzeć do Rainbow Street, przy której głównie znajdują się wille z białego wapienia (najbardziej znana z nich to Villa Mango). Nie dajcie się zwieść cichą okolicą i idźcie dalej – tam zaczyna tętnić życie, zobaczycie liczne puby i restauracje oraz place, przy których grają na żywo muzycy, a lokalni sprzedawcy proponują herbatę czy bób.

 

Souki w Ammanie ciężko opisać, część z nich przeplata się ze sobą, ciężko je znaleźć w nawigacji, a wydaje się, że nie mają podziału na sprzedawany asortyment. Dlatego po prostu przejdźcie się po starym centrum Ammanu bez mapy, dajcie się zgubić w tych uliczkach i spróbujcie tamtejszych smaków. Jednak nie nastawiajcie się na targi znane np. z Maroka – znajdziecie zaledwie namiastkę, a targowanie się wcale nie wygląda na przyjemne dla handlarzy.

 

Królewskie Muzeum Motoryzacji 

Dla osób zainteresowanych motoryzacją, szczególnie w klasycznym (i bardzo królewskim) wydaniu, polecamy Royal Automobile Museum. Cała wystawa liczy sobie kilkadziesiąt autentycznych pojazdów, które były użytkowane przez rodzinę królewską. Szczególnym entuzjastą motoryzacji był król Hussein bin Talal, którego największą miłością były motocykle i pojazdy latające. Zbiór zawiera pojazdy od roku 1916 do czasów obecnych włącznie.

Godziny otwarcia: śr-pon 10:00 – 19:00

Bilet: 3 JOD

 

Dla zainteresowanych street artem – polecamy zapoznanie się z mapką z większością murali w Ammanie: http://www.csbe.org/amman-street-art-documentation-project

 

Amman na talerzu

Na posiłki polecamy Wam poniższe miejsca:

  1. Hashem Restaurant – restauracja wyglądająca niepozornie, mająca swoje stoliki w zaułku, nie posiadająca spisanego menu. Założona została w 1956 roku. Poproście kelnera o mix, nie rozczarujecie się. W życiu nie jedliśmy tak pysznego hummusu.

     2. Al-Quds Falafel – jeśli macie ochotę na falafela w bułce to tylko tam! Robią tutaj tylko jeden produkt i kosztuje 55 c. Świeżo przygotowana partia falafelu jest wytwarzana na Waszych oczach co kilka minut.

     3. Miejsce bez nazwy przy ulicy Al Taj (warto tam zajrzeć jak będziecie spacerować przy Abu Darwish Mosque) – falafele za grosze, pychotka!

 

Gdzie napić się kawy? 

Najlepiej z budy, w takiej w której pan parzy kawę z kardamonem w piasku. Polecamy tę na skrzyżowaniu ulicy King Talal i Betra.

Nie udało nam się dotrzeć do…

  • Jordan Hejaz Railway – muzeum kolejnictwa znajdujące się na stacji kolejowej, zwiedzanie z przewodnikiem – pracownikiem kolei. W weekend można spędzić dzień na przejażdżce koleją ze stacji w Ammanie do stacji przy lotnisku. 

Bilet: 2JOD, wycieczka pociągiem 4 JOD – tylko w weekend pouprzedniej rezerwacji (http://www.jhr.gov.jo/)

  • Carakale Brewing – Pierwszy mikrobrowar w Jordanii założony w 2009 roku
    Godziny otwarcia: codziennie 14:00-17:00
    Bilet: 18 JD za 45 minutową wycieczkę i 2 pinty piwa
    więcej informacji: http://www.carakale.com/new-page-70